Фудбал
28. September 2017 - 22:50

ЛЕ: Вардар загуби на гостувањето кај Розенборг

Екипата на Вардар го загуби вториот натпревар од групата Л во Лига Европа откако вечерва норвешки Розенборг на домашен терен победи со 3:1. Домашните играчи ги казнија грешките на „црвено-црните“ за водство од 3-0.

Со голот на Бендтнер од пенал во 25 минута Розенборг поведе со 1:0. На 2-0 зголеми Конрадсен во 56 минута со прекрасен гол, а третиот гол за Розенборг го постигна Хаденстад во 68 минута.
Почесниот гол за Вардар го постигна Фелипе во 90+1 минута со прекрасен лоб удар. Вардар имаше и неколку шанси, а најсеризони беа на Блажевски во 3.минута кога го погоди дирекот и на Исени во вторито дел кога домашниот играч од гол линијата ја извади топката.
На вториот дуел во групата Зенит го совлада Реал Сосиедад со 3-1.
На чело на табелата е Зенит со 6 бодови, пред Реал Сосиедад со 3, Розенборг има 3, а Вардар е без бод.
Следниот натпревар Вардар го игра на домашен терен со Реал Сосиедад на 19.октомври.
 
фото: www.fkvardar.mk