Фудбал
20. September 2019 - 17:45

ЛЕ: Минимални победи за Јунајтед, Ренџерс и Брага

Манчестер јунајтед настапите во Лига Европа ги стартуваше со тешко извојувана 1:0 победа над казахстанскиот клуб Астана, додека во истата група, Партизан херојски пред 20.000 деца стигна до 2:2 реми со АЗ Алкмар. Во Менхенгладбах пак, домашната Борусија доживеа понижувачки 0:4 пораз од дебитантот во ЛЕ, австрискиот Волфсбергер.

„Ѓаволите“ на „Олд Трафорд“ се мачеа со Астана, пред во 73. минута, 17-годишниот Мејсон Гринвуд да го постигне првиот гол за сениорскиот тим за победа на тимот на Оле Гунар Солскјер. Во истата група, Партизан го играше последниот меч под „казна“ на УЕФА, но на трибините имаше 20.000 деца кои го видеа тимот на Саво Милошевиќ како стигнува до 2:2 реми со АЗ Алкмар.

Во Менхенгладбах, пак, се случи вистинско чудо откако тимот на Волфсбергер во својот прв настап во големите европски натпреварувања стигна до неверојатна 4:0 победа обезбедена со дури три гола во првото полувреме. Во истата група, Рома немаше проблеми и со 4:0 го совлада турски Башакшехир.

ЛИГА ЕВРОПА, 1.КОЛО

ГРУПА Г

Порто – Јанг бојс 2:1

Глазгов Ренџерс – Феенорд 1:0

ГРУПА Х

Еспањол – Ференцварош 1:1

Лудогорец – ЦСКА Москва 5:1

ГРУПА И

Гент – Сент-Етјен 3:2

Волфсбург – Олександрија 3:1

ГРУПА Ј

Рома – Башакшехир 4:0

Борусија Менхенгладбах – Волфсбергер 0:4

ГРУПА К

Слован Братислава – Бешикташ 4:2

Вулверхемптон – Брага 0:1

ГРУПА Л

Манчестер јунајтед – Астана 1:0

Партизан – АЗ Алкмар 2:2