Фудбал
17. March 2017 - 14:01

ЛЕ - 1/4 финале: Манчестер Ј. гостува кај Андерлехт

На денешното извлекување на четвртфиналните двојки во Лига Европа најголемиот фаворит за пехарот Манчестер Јунајтед во првиот натпревар ќе гостува кај белгискиот Андерлехт. Шпанската екипа Селта за противник го доби вториот белгиски тим Генк.
Поранешниот европски првак Ајакс за противник го доби бундеслигашот Шалке, додека Олимпик Лион ќе игра против Бешикташ.
Првите четвртфинални натпревари се играат на 13.април, додека реванш дуелите се закажани за 20.април. Извлекувањето на двојките за полуфиналето ќе се одржи на 21.април.