Македонија
15. May 2019 - 19:10

Кривична за битолчанец кој бутнал кутија на првиот круг на претседателските избори

СВР Битола поднесе кривична пријава против Т.С. (40) од село Добрушево, битолско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „спречување на избори и гласање“.

На 21.04.2019 година околу 17.40 часот во село Добрушево, на избирачко место, пријавениот започнал вербална расправија со избирачкиот одбор и набљудувачите, при што ја турнал кутијата со избирачкиот материјал.