Свет
9. September 2015 - 10:33

Кралицата Елизабета од денеска со најдолг „стаж“ на британскиот престол

Британската кралица Елизабета Втора денеска одбележува 63 години и седум месеци на престолот, што претстставува најдолг „стаж“ на еден монарх во историјата на Велика Британија.

Кралицата, која има 89 години, го надмина досегашниот рекорд што до денеска го држеше нејзнината чукунбаба, кралицата Викторија.

Според прецизните пресметки што се направени, попладнево во 17,30 часот по британско време, кралицата ќе биде 23.226 денови, 16 часови и 30 минути на престолот на Обединетото Кралство.

На престолот таа се наоѓа откако го наследи својот татко, кралот Џорџ Шести, кој почина на 6 февруари 1952 година.

По повод овој јубилеј, британскиот премиер Дејвид Камерон одржа претпладнево пригодна седница на Владата, а попладне ќе зборува и во Парламентот, одвајќи и признание на кралицата за нејзните години поминати на престолот и за сето она што таа го има направено за земјата.

Специјална флотила од бродови денеска ќе помине по реката Темза низ центарот на Лондон, од зградата на Парламентот, до мостот Тауер, кој ќе биде подигнат за да му се оддаде признане на  воениот брод „Белфаст’, што постојано е вкотвен во реката во близнната на мостот.

Кралицата Елизабета денешниот „рекорден“ ден го поминува во Шкотска, каде ова време традиционално се наоѓа на одмор со сопругот принцот Филип (94) и членови од семејството во резиденацијата Балморал.

Бакингамската Палата за овој јубилеј издаде специјална фотографија на кралицата напавена во нејзниниот приватен работен кабинет.