Фудбал
16. August 2022 - 8:40

Клоп: Нуњез не смее да паѓа на провокации

Тренерот на Ливерпул, Јирген Клоп го критикуваше Дарвин Нуњез по исклучувањето на натпреварот синоќа со Кристал Палас од второто коло на Премиер лигата.

Средбата на „Енфилд“  заврши без победник 1:1, а Нуњез доби црвен картон во 57. минута.

– Почетокот на натпреварот беше навистина добар. Токму тоа го сакавме, покажавме голема желба. Сè беше под наша контрола. Меѓутоа, во некои ситуации едноставно немавме среќа. Планот на Кристал Палас за овој меч беше да играат со петмина во задната линија брзо да напаѓа преку контри. Примивме гол. Второто полувреме започна позитивно, но црвениот картон беше нокдаун. Се разбира, имаше причина за исклучување, но Дарвин беше испровоциран. Тој не треба да се однесува вака. Успеавме да го израмниме резултатот со играч помалку и вложивме големи напори. Затоа сега се чувствувам горд, изјави Клоп за „Би-би-си спорт“.