Македонија
13. October 2017 - 12:12

Кина со апел до Трамп да не се повлекува од Договорот со Иран

 По најавата дека американскиот претседател Доналд Трамп денеска ќе ја повлече поддршката за нуклеарниот договор со Иран, Кина апелира до Вашингтон за го зачуваат Договорот.

- Веруваме дека овој Договор е важен за да би обезбедил режим на неширење на нуклеарно оружје во светот, како и мир и стабилност во регионот, изјави денеска портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи Хуа Чунјинг.

Таа додаде дека Пекинг се надева оти сите страни ќе продолжат со зачувување и спроведување на мултилатералниот Договор со Иран.

Трамп денеска планира да ја повлече поддршката за нуклеарниот договор со Иран и да претстави агресивната стратегија. Со тоа САД не би се повлекле од Договорот, но Конгресот ќе има 60 денови да одлучи дали Вашингтон повторно ќе воведе санкции кон Иран.

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон за тоа прашање веќе се консултираше со своите колеги во Европа и во Кина.

Техеран и шесте светски сили (САД, Русија, Велика Британија, Франција и Германија) на 14 јули 2015 година постигнаа историски договор со кој се ограничува иранската програма во замена за укинување на меѓународните санкции кон земјата.