Фудбал
8. May 2016 - 19:20

Кикс на Ајакс, ПСВ првак на Холандија

Вистинска драма се случуваше во холандското првенство во последното коло. 

Ајакс не успеа да оствари победа на гостувањето кај Деграфшап  и по нерешените 1-1  му обезбеди трофеј на големиот ривал ПСВ Ајднховен кој со победа од 3-1 кај Цволе  го освои шампионскиот трофеј