Loading Video...
Свет
6. February 2023 - 12:32

Катастрофален земјотрес ги погоди Турција и Сирија – огромен број на жртви

Над 1000 луѓе загинаа во силниот земјотрес со јачина од 7,4 степени според рихеровата скала што ги погоди јужните делови на Труција и северна Сирија.  

Ударот се случи во раните утрински часови, околу 4 часот и 17 минути по локлано време   додека луѓето спиеја.

Неколку минути по првиот следел уште еден потрес со јачина од 6,9 степени.

Слични се сликите низ сите погодени региони.  Урнати  се илјадници  куки , згради , болници и други објекти   во двете земји.

Спасувачите  екипи  бараат прежиевани низ метежот од метал и огомни купишта бетон.  Дождот  дот  и врнеќите  од снегот ги отеќнуваат спасувачките работи.  Се проценува дека стотици се уште се заглавени под урнатините.

Турција прогласи вонредна состојба во погодените провинции и ги повика луѓето да не користат мобилни телефони за да им се дозволи на спасувачите да се координираат. Епинцетор  на земјотрсот бил во областа Пазарџик на длабочина од седум километри.  Погодени се провинциите Газиантеп, Санлиурфа, Дијарбакир, Адана, Адијаман, Малатија, Османије, Хатај и Килис.

Над 350  лица загинаа а   повеќе од 639 се повредени во  Сирија ,а најтешко погодена е провинцијата  Алепо. Властите и во двете земји стравуваат дека бројот на загинати ке расте . Турските анделќни служни велат дека ова е најсмртосносниот земјоттес што ја погодил земјата изминатите 100 година. Ја повика нацијата да дарува крв, а населението да ги напушти оштетените згради.