Тенис
7. August 2017 - 9:40

Јотовски за неполн месец напредуваше повеќе од 200 места на АТП листата

Македонскиот тенсиер Томислав Јотовски направи нов скок на АТП листата откако му беа впишани нов 6 поени за полуфиналето на првиот скопски фјучрс. Тој сега има 52 поена и се наоѓа на 576.место или има скок од 24 позиции.
 
За Јотовски ова е најголем напредок на рангл листата за помалку од еден месец да напредува за 201 место. На 17.јули оваа година беше на 777 место.
Најдобар пласман во кариерата останува 510 место на 15.јуни 2015 година.
 
Од нашите тенисери ранг имаат уште Горазд Србљак е на 1.276 место со 5 поени, како и Бесир Дургути и Димитар Грабул, кои имаат по 1 поен и се наоѓаат во групата тенисери на 1.870 место.