Свет
29. July 2019 - 14:56

Јапонија во септември лансира ракета на МВС

Јапонија во септември ќе лансира ракета, со карго капсула, на Меѓународната вселенска станица (МВС), соопшти денеска јапонската вселенска агенција.

Беспилотното летало ХТВ8, познато како Коунотори, ќе испорача околу 5,4 тони потребни материјали за астроинаутите во МВС, вклучувајќи храна, вода, батерии и уреди потребни за експерименти, пренесе агенцијата Кјодо.

Ракетата ќе биде ласнирана на 11 септември од вселенскиот ценатр Танагашима, во  југозапданиот дел од Јапонија.