Свет
22. January 2020 - 9:05

Израелски војници убиле тројца Палестинци

Израелски војници убиле тројца Палестинци кои врз нив фрлиле експлозивна направа додека се обидувале да ја преминат границата од соседна Газа, соопшти израелската војска.

Армијата соопшти дека трупите ја опколиле областа во близина на јужниот крај на палестинската крајбрежна енклава, откако три осомничени лица биле забележани како ја минуваат границата.

Засега нема коментар од Газа, кој е под команда на групата Хамас.

Инцидентот е прв од ноемвриските гранични судири во кои загинаа 34 Палестинци, а повредени беа десетици Израелци.