Македонија
21. July 2015 - 23:34

Изгаснат пожарот кај Теферич

Целосно е изгаснат пожарот што вечерва зафати дел од Водно кај локалитетот Теферич.

Како што информира командантот на Скопската противпожарна бригада Благоја Менковски, опожарени се сува трева и грмушки на околу 3.000 метри квадратни површина. Причината за пожарот е најверојатно човечки фактор.

- Реагиравме веднаш по добиената дојава за пожарот. Во гаснењето беа вклучени седум противпожарни возила со 15 пожарникари, изјави Менковски.

На терен, додаде, останува да дежура екипа со едно возило.