Македонија
13. February 2016 - 20:57

Иванов: Македонија не може да биде семафор за регулирање бегалци

Македонија не може да биде семафор и да ја преземе одговорноста да пушта или да не пушта мигранти и бегалци, порача македонскиот  претседател Ѓорге Иванов во  обраќањето на панел-дискусијата „Кон натамошна евроатлантска интеграција на Југоисточна Европа“ во рамки на 52. Минхенска безбедносна конференција.

- Добро беше да дојдат бегалците за сите да сфатат  дека Македонија е функционална држава и најдобро се справуваше од сите земји на коридорот со предизвиците што ги имавме со бегалците, рече Иванов. 

Додаде дека Македонија е прва земја што прогласи кризна состојба и ја однесе армијата да ја чува границата. Земја што има 99 отсто регулиран проток на мигранти и која ги има податоците за сите безбедносни ризици што доаѓаат со бегалците.

Доаѓањето на бегалците, како што посочи,  требаше да и покажат на ЕУ дека најбрзиот,  најефтиниот и најбезбедниот коридор кон Европа од Блискиот Исток и Азија води низ Македонија и Балканот.

Според македонскиот претседател, во справувањето со бегалската криза Македонија презема улога за да и помогне на Европа како континент затоа што, додаде тој, овие предизвици ќе траат долго време.

- Никој не зборува дека во Египет има пет милиони бегалци. Треба да им се помогне и на Турција и на Грција. Солидарноста е неопходна и затоа ни се неопходни европски решенија за европски предизвици, а Македонија е дел од тоа, нагласи Иванов.

Како што јави известувачот на МИА од Минхен, Иванов во тој контекст истакна дека е неопходен европски одговор за сите предизвици.

-Македонија е дел од Европа, а не е во ЕУ. Ова е момент на отрезнување и момент на соочување со вистината, рече Иванов.

На панел-дискусијата што се одржа вечерва во Минхен учествуваа и претседателите на Хрватска и на Словенија, Колинда Грабар Китаровиќ и Борут Пахор, и премиерите на Црна Гора и на Косово, Мило Ѓукановиќ и Иса Мустафа.

Претседателот Иванов денеска оствари повеќе средби со дел од учесниците на 52. Минхенска безбедносна конференција, а со панел-дискусијата го заокружи годинашното учество на овој еминентен безбедносен собир.