Свет
6. March 2020 - 21:46

Италија: За 24 часа 49 жртви oд Ковид-19

Во Италија во изминатите 24 часа починаа 49 лица од новиот коронавирус. Во таа држава досега се регистрирани вкупно 197 жртви од тој вирус, соопшти италијанската Цивилна заштита.

Италија, по Кина, е најпогодена држава по број на смртни случаи од вирусната пневмонија и четврта по број на заразени по Кина, Јужна Кореја и Иран.

Повеќе од 100.000 луѓе се заразени од Ковид-19 ширум светот.