Свет
31. January 2020 - 8:20

Италија ги прекинува сите летови до и од Кина поради коронавирусот, регистрирани првите два случаи

Премиерот на Италија Џузепе Конте синоќа објави дека се регистрирани првите два случаи на новиот коронавирус во земјата и оти Италија ги прекинува сите летови до и од Кина.

Конте рече дека Италија е првата европска земја што донесе одлука да ги прекине летовите „поради претпазливост“.

– Како и во другите земји, имаме два потврдени случаи на коронавирусот. Се работи за двајца кинески туристи кои пристигнале пред неколку дена, информира Конте на прес-конференција.

СЗО синоќа прогласи глобална вонредна ситуација поради новиот коронавирус.