Свет
19. August 2019 - 12:21

Иран повторно планира да лансира сателит во вселената

Иран веројатно се подготвува за уште едно лансирање на сателит по двата неуспешни обида да лансира сателит во орбитата, кои ги изврши и покрај обвинувањата од САД дека таа програма им помага во развој на балистички ракети.

Сателитските снимки направени овој месец од вселенскиот центар Имам Хомеини во покраината Семнан, покажуваат зголемена активност во тоа место, во момент кога се зајакнати тензиите меѓу Вашингтон и Техеран поради пропаѓањето на нуклеарниот договор меѓу Иран и светските сили. Вселенскиот центар е оддалечен околу 240 километри југоисточно од Техеран.

Според некои западни медиуми, новиот обид за лансирање на сателитот се очекува пред крајот на оваа година.