Тенис
19. March 2016 - 10:14

Индијан Велс: Ѓоковиќ против Надал во полуфиналето

Првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ се пласира во финалето на АТП турнирот во Индијан Велс, по победата над Жо-Вилфред Цонга ноќеска со 2-0 во сетови.
 
И двата сета српскиот тенисер ги доби во тај-брејк со 7:6.
 
Противник на Ѓоковиќ во полуфиналето ќе биде Рафаел Надал, кој во четвртфиналето беше подобар од Кеи Нишикори со 6:4 и 6:3.
 
Мечот меѓу Ѓоковиќ и Надал е закажан за вечер од 20 часот и 30 минути.
Еден и пол час претходно, во првото полуфинале ќе играат Давид Гофин и Милош Раониќ.