Loading Video...
Свет
4. February 2023 - 16:30

И втор кинески воздушен балон е забележан овојпат над Латинска Америка

И втор кинески воздушен балон е забележан овојпат над Латинска Америка. Пентагон соопшти  дека првиот балон летал  над сензитивни локации на американски балистички ракети. Од Пентагон сметаат дека се работи за шпиунски балони со вештачка интелегенција кој се тешко соборливи. Според експертите овие летала се користат за набљудување и прибирање информации.  Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ја одложи посетата на Кина поради спорниот балон. Блинкен оцени дека набљудувањето со кинескиот балон е директно кршење на суверенитетот и меѓународното право и ќе направат се да ги заштитат сите чувствителни информации.

порача дека службите прават се да го отстранат балонот од американскиот воздушен простор.

 „ Првиот чекор е да го извадиме средството за надзор од нашиот воздушен простор и на тоа сме фокусирани. И мислев дека е многу важно Ванг Ји, високиот претставник за надворешна политика во Пекинг, да го слушне ова директно од мене. Би било прерано да се осврнам на какви било други специфики бидејќи овој надзорен балон останува во нашиот воздушен простор. Како што реков, првата работа е да ја извадиме од нашиот воздушен простор“.

Балонот е случајно откриен од аматер фотограф од Монтана  чија пасија е  да слика пејсажи.

„ И ние правевме одржување овде во рудникот и случајно погледнав нагоре и се чинеше дека е нешто како Месечината, но потоа можев да видам десно дека месечината, дека јасно е дека не е Месечината. Потоа почнав да им кажувам на сите други, на моите соработници, почнав да покажувам кон него за да видам дали тие го гледаат истото и тие го направија истото. Потоа влеговме во нашата колиба и земавме двоглед и почнавме да се обидуваме да ја погледнеме одблизу. И тогаш можевме да кажеме дека се чини дека се работи за некој тип на балон, како метеоролошки балон од некој вид таков. Така, јас, само избезумено го грабнав мојот телефон и требаше да се обидам да видам колку добро видео можам да добијам од него само со основен iPhone.

Кинеските власти соопштија дека се работи за метеоролошки цепелин и случајно залутал во американскиот воздушен простор.