Македонија
2. November 2020 - 9:26

И покрај најавите македонските граѓани денеска нема да можат да влезат во Србија без негативен ПЦР тест

И покрај тоа што Владата најави во Србија денеска нема да може да се влезе без негативен ПЦР тест.

Од Владата велат дека мерката ќе стапи во сила деновиве откако ќе се завршат сите административни процедури.

Ваквата одлука ја донесоа премиерот Зоран Заев заедно со албанскиот премиер Еди Рама и српскиот претседател Александар Вучиќ, меѓутоа иако по состанокот македонската Влада соопшти дека мерката во сила ќе стапи денеска Вучиќ во саботата изјави дека сепак македонските граѓани во Србија ќе можат да влезат без негативен ПЦР тест дури на 10ти ноември. 

 

Даниел Василев