Свет
29. November 2019 - 11:52

Хутите тврдат дека собориле саудиски хеликоптер „Апачи“, загинале двајцата пилоти

Движењето на јеменските Хути денека соопшти дека собориле саудски хеликоптер „Апачи“ кај границата со Саудиска Арабија и дека двајцата саудиски пилоти загинале.

„Саудискиот ’Апачи’ е соборен со ракета земја-воздух. А неговите двајца пилоти погинале бидејќи хеликотерот целосно изгорел“, наведе портпаролот на Хутите, Јахја Сареа, на Твитер.

Се уште нема официјална потврда на веста од страна на коалицијата предводена од Саудиска Арабија, која  веќе четири години се бори против Хутите во Јемен, пренесуваат британските медиуми.