Фудбал
30. јуни 2020 - 10:01

Хетафе го доби дербито за Лига Европа

Во Мадрид, домашниот тим Гетафе и Реал Сосиедад се сретнаа во последниот натпревар од 32-то коло од Ла Лига, а нивниот дуел беше важен, колку што се однесува до местото кое води кон Европа.
 
Пред оваа рунда, Хетафе имаше само два бода повеќе од Сосиедад и беше на шестото место, додека Сосиедад беше седми.
Од 20-та минута од натпреварот, Хетафе доби пенал по катастрофалната грешка на голманот Алекс Ремир, па Хаиме Мата ја презеде одговорноста и го постигна голот за водство.
На 1-1 израмни Јанузај во 57м и кога сите очекуваа поделба на бодовите на сцена стапи повторно Мата и со вториот погодок во 83 минута стави печат на оваа средба.