Балкан
3. February 2020 - 11:44

Харадинај: Приштина ја очекува многу работа, Курти е недоследен

Премиерот на Косово во заминување Рамуш Харадинај, во својата прва реакција на договорот за формирање нова влада, рече дека Косово го очекува многу работа и дека формирањето нови институции ќе ја открие, како што рече, големата недоследност на шефот на Самоопределување, Албин Курти, пренесе приштинскиот весник „Зери“.

– Косово го очекува голема работа и важни процеси кои бараат лидерство, доследни ставови и сигурни и одржливи институции. Сè уште сум убеден дека агонијата за прекумерно споделување на фотелјата е само прва манифестација на голема измама што ќе го идентификува Албин Курти како премиер, рече Харадинај.