Балкан
19. August 2019 - 17:54

Харадинај и Ахмети потпишаа договор за предизборна коалиција

Лидерот на Алијансата за иднината на Косово (ААК), премиерот во оставка Рамуш Харадинај и претседателот на Социјалдемократската партија на Косово (ПСД), градоначалникот на Приштина, Шпенд Ахмети попладнево потпишаа Договор за заеднички настап на нивните партии на предвремените избори што есенва треба да се одржат во Косово, јави дописникот на МИА од Приштина.

По потпишувањето на Договорот Харадинај изјави дека неговата и партијата на Ахмети денеска „успеаја да ги обединат најдобрите експертизи за една развојна програма за земјата“.

– Денеска сме поподготвени да ги преземе одговорностите по изборите. Имаме две пораки денеска: политичка зрелост и надеж за земјата, изјави Харадинај, порачувајќи дека коалицијата останува отворена за евентуални нови партнери за заеднички настап на изборите.

Од трите партнери во досегашната владејачка коалиција, како добредојдени за соработка за наредните избори Харадинај ги спомна Социјалдемократската иницијатива (Нисма) и Алијансата ново Косово (АКР) на потпретседателите на Владата во оставка Фатмир Лимај и Беџет Пацоли, додека ја изостави Демократската партија на Косово (ПДК) на собранискиот спикер Кадри Весели.

Лидерот на ПСД, Ахмети, потврди дека е постигнат договор за заеднички настап со ААК и информира дека носител на коалициската изборна листа и кандидат за иден премиер ќе биде Харадинај.

– Во оваа битка ние денеска ги обединивме силите за победа на избори со заедничка програма за водење на Владата. Се согласивме да се натпреваруваме со една изборна листа, чиј носител и кандидат за премиер ќе биде Рамуш Харадинај. Деталите за заедничката листа ќе се објават подоцна, меѓутоа местата во неа за нас се од второстепено значење, изјави Ахмети, кој исто така ги повика Нисма и АКР да се приклучат на коалицијата.