Џет-Сет
14. January 2020 - 23:10

Грција ќе им додели државјанство и на сопругата и децата на Том Хенкс

Владата во Грција ја прошири својата понуда и ќе им додели почесно државјанство на американскиот актер Том Хенкс, неговата сопруга и двете деца во знак на благодарност за помошта на жртвите од пожарот во 2018 година.

Претседателот на Грција, Прокопис Павлопулос минатиот месец потпиша декрет за доделување на почесно државјанство на 63-годишниот Хенкс.

Повеќе од 100 луѓе загинаа во пожарот во јули 2018 година во близина на Атина.

Рита Вилсон, актерка, продуцент и сопруга на Хенкс,  има грчко и бугарско потекло, и заедно со синовите често летниот одмор го поминува на грчкиот остров Андипарос, каде што имаат вила.

Хенкс двапати ја освои наградата Оскар за најдобар актер, за неговите улоги во „Филаделфија“ и „Форест гамп“.

Според грчкиот закон, почесно државјанство може да му се додели на лице кое има исклучителна заслуга или ако државјанство е во јавен интерес.