Тенис
8. July 2015 - 13:05

Ѓорческа запрена во првото коло на фјучрсот во Бурса

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа не ја мина првата пречка на фјулрс турнирот во Бурса, Турција што се игра за награден фонд од 50.000 долари. Подобра од неа беше Шпанката Лаура Поус-Тио со 6:2 и 6:0 во сетови. Подобро рангираната тенсиерка од Шпанија ги искористи своите предности за да го добие мечот. Ѓорческа за пласманот во 1.коло на главниот турнир преку квалификациите ќе запише нови пет поени, кои ќе и бидат запишани на првата промена на ВТА листата (понеделник).

Во игра на двојки Ѓорческа попладнево со Мелис Сезер од Турција во четвртфиналето ќе играат против четвртите носителки Бујукакчај и Озген.