Тенис
19. April 2017 - 15:50

Ѓорческа ја мина првата пречка на фјучрсот во Киасо

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа успешно стартуваше на фјучрсот што се игра во Киасо, Швајцарија. Таа во 1.коло ја победи Романката Кристина Дину со 2-0 во сетови (6:3 и 6:0) препуштајќи и само три гема во вториот сет. Ова беше четврти меѓусебен дуел на двете тенисерки и сега резултатот е 2-2 во победи.

Во второто коло Ѓорческа ќе игра против домашната тенисерка Киара Грим која преку квалификациите избори место на главниот турнир. Грим во 1.коло ја победи Лаура Шредер од Германија со 2-1 во сетови (6:2; 4:6 и 6:3).
 
Турнирот се игра за награден фонд од 25.000 долари.