Тенис
12. December 2019 - 11:29

Ѓоковиќ играч на деценијата

Специјализираниот портал за тенис „Tennis.com“ го прогласи Новак Ѓоковиќ за најдобар играч во последната деценија.
 
Иако се работи за големо признание, одлуката на порталот е логична со оглед на тоа какви успеси постигнал Ѓоковиќ во последните десет години. На почеткот на 2011 година тој се искачи на првото место на АТП листата, а таа година освои три грен-слем трофеи.
 
Во изминатите десет години Ѓоковиќ освоил 15 од своите 16 титули на грен-слем турнирите.
 
Споредено со неговите најголеми ривали Роџер Федерер и Рафаел Надал, тој во последните десет години освоил повеќе грен-слем титули од нив и повеќе време минал на првото место на АТП листата.
 
Особено импресивен период во кариерата на Ѓоковиќ е 2015 и 2016 година кога во еден момент беше шампион на четири грен-слем турнири.
 
Оваа деценија на грен-слем турнирите забележал 216 победи и 24 порази.