Свет
13. March 2017 - 8:36

Ги однесе поплава: Две лица загинаа и најмалку десетмина исчезнати поради поројни дождови

Две лица загинаа, а најмалку десетина се водат како исчезнати, како последица од поројните дождови и силниот ветар што го зафатија јужниот дел на Бразил, јавија локалните власти. 

Невремето во Рио Гранди до Сул предизвика сериозни штети. 

Многу домови се разурнати, а околу 50.000 објекти останаа без електрична енергија. 

Неколку улици во Порто Алегри се под вода. Движењето на некои патишта е запрено.