Балкан
26. July 2019 - 10:37

„Газета Експрес“: Тачи следната недела ќе оддржи консултации со партиите за датум за предвремени избори во Косово

Косовскиот претседател Хашим Тачи следната недела ќе одржи консултации со политичките партии за утврдување датум за предвремени избори. Консултациите ќе следат откако минатата недела премиерот Рамуш Харадинај поднесе оставка на функцијата  заради поканата да се појави пред Специјалниот суд во Хаг за неговата улога како командант на Армијата за ослободување на Косово (ОВК), информира електронското издание на приштинскиот дневен весник „Газета Експрес“.

Одлуката на Тачи доаѓа шест дена откако Харадинај ја депонира својата оставка како премиер на косовската Влада.

Во соопштенето, издадено од прес службата на шефот на државата, се наведува дека по оставката на Харадинај претседателот треба да ги преземе сите неопходни активности, предвидени со Уставот на Косово.

„Претседателот на Република Косово ги уверува сите граѓани дека секое дејствие ќе биде во согласност со Уставот на Република Косово и од следната недела претседателот ќе почне консултации со политичките партии/коалиции за преземање на натамошни чекори за надминување на сегашната ситуација по оставката на премиерот“, се наведува во официјалното соопштение.