Фудбал
14. November 2015 - 10:04

Франција ја победи Германија

 
Победите на Франција, Шпанија и Белгија, над Германија, Англија, односно Италија го одбележаа контролините натпревари кои во петокот се играа на европскиот континет.
 
Домаќинот на Евро шампионатот Фрнација целосно го надигра комбинираниот состав на светскиот првак Германија и победи со головите на Жиру и Жињак.
 
Белгија со пресврт славеше на Италијал, откако ‘азурите’ поведоа преку Кандрева. ВО продолжението на мечот Вертонген, Де Брујне и
Батшуаи и донесоа победа на првата селекција на ФИФА листата.
 
Шпанија целосно ја надигра Англија и во последните 15 минути стигна до триумф со головите на Марио Гашпар и Санти Казорла.
 
Резултати:
 
Полска-Исланд 4:2
 
Чешка-Србија 4:1
 
Луксембург-Грција 1:0
 
Катар-Турција 1:2
 
Северна Ирска-Летонија 1:0
 
Словачка-Швајцарија 3:2
 
Шпанија-Англија 2:0
 
Белгија-Италија 3:1
 
Франција-Германија 2:0
 
Велс-Холандија 2:3.