Фудбал
23. May 2019 - 20:48

ФК Вардар не доби лиценца за Лига Европа

ФФМ денеска објави дека ФК Вардар останува без лиценца за настап во европските купови и покрај освоеното второ место во домашното првенство поради неисполнување на финансиските услови.

Одлуката ја потврди комисијата за лиценцирање на ФФМ, врз основа на доставените барања и документација од клубовите во Првата македонска фудбалска лига. За учество во УЕФА натпреварувања за сезона 2019/2020, ги донесе следниве одлуки:

Се издава лиценца за учество во УЕФА натпреварувања за сезона 2019/2020 на фудбалските клубови:

Академија Пандев АД - Струмица

Беласица АД - Струмица

Македонија ЃП 1932 АД - Скопје

Работнички АД - Скопје

Ренова АД - Скопје

Силекс АД - Кратово

Шкендија АД - Тетово

Шкупи 1927 АД - Скопје

Не се издава лиценца за учество во УЕФА натпреварувања во сезона 2019/2020 на фудбалските клубови:

Вардар АД - Скопје

Победа АД - Прилеп

По одлуките на Комисија за лиценцирање, ФК Вардар АД - Скопје поднесе жалба до Комисија за жалби за лиценцирање, но истата беше одбиена како неоснована.  Со оваа одлука се отвори место во Лига Европа за петопласираниот тим.