Ф1
4. September 2017 - 15:27

Ф-1: Мекларен го менува моторот

Екипата на Мекларен ќе ја раскине соработката со Хонда, објавија во понеделникот британските медиуми. Според „Скај спорт“, Мекларен во текот на оваа недела би можел да ја објави одлуката повеќе да не соработува со Хонда.
 
Истиот извор наведува дека Шпанецот Фернандо Алонсо и во иднина ќе остане во британскиот тим.
 
Ниту Алонсо ниту Стофел Вандорн не ја заврши вчерашната трка за Големата награда на Италија, која се возеше во Монца, а на која победи Луис Хамилтон.
 
Алонсо во изминатиот период неколку пати јавно го искажа своето незадоволство од моторите што Хонда му ги испорачува на Мекларен.
 
„Скај спорт“ исто така нагласи дека минатата недела челниците на Мекларен имале неколку состаноци со луѓето од Рено. Француската компанија сезонава со мотори снабдува три тима во Формула 1.