Ф1
27. September 2015 - 10:40

Ф-1: Хамилтон ја освои и Јапонија

Светскиот првак Луис Хамилтон победи на патеката Сузука во Јапонија и  ја оствари вкупно 41-та победа во кариерата со што се израмни со легендарниот Сена. 

Ова му инаку 8-ма победа на Британецот во оваа сезона. Со 19 секунди заостанување второто место му припадна на Розберг додека трет беше Себастијан Фетел. 
Следна е трката во Сочи, Русија.