Ф1
28. May 2023 - 19:59

Ф-1: Ферстепен најбрз на дождот во Монако

Возачот на Ред Бул, Макс Верстапен е победник на денешната Формула 1 трка за Големата награда на Монако , која заврши во дождливи услови.
Двократниот светски првак во кариерата ја оствари својата 39-та победа во кариерата и четврта сезонава на улиците на Монако, додека австрискиот тим ја продолжи својата доминација за да ја освои својата шеста победа во исто толку трки оваа сезона.
Верстапен со оваа победа стана најуспешен возач на Ред Бул, соборувајќи го рекордот на Себастијан Фетел.
Најдобриот пласман оваа сезона го постигна возачот на Астон Мартин, Фернандо Алонсо, кој ја заврши трката на второто место, а возачот на Алпина, Естебан Окон, по трет пат во кариерата се искачи на подиумот.