Ф1
24. February 2017 - 13:15

Ф-1: Блесна новиот болид на Ферари

Скудерија Ферари во петокот го претстави болидот кој ќе биде адут на тимот во новата сезона, во шампионатот на Формула 1. Болидот јавноста имаше можност да го види преку видео презентација, а ја носи ознаката SF70H.
 
Новиот болид, според челниците на Ферари, ќе биде подобар од минатогодишниот и ќе му овозможи на тимот да биде многу поконкурентен во однос на ривалите Мерцедес и Ред Бул.
 
Болидот е различен од минатогодишниот и поради новите правила кои важат од оваа сезона, а забележително е и дека за разлика од ласнкиот модел, овој болид речиси целосно е црвен. Само на предните крилца и на горниот дел на задната оска има бел крст со боите на италијанското знаме (зелена, бела, црвена).
 
Боите на Ферари и оваа сезона ќе ја браната поранешните светски шампиони Себастијан Фетел и Кими Раиконен.