Кошарка
21. December 2016 - 9:40

Евролига: Победи за Реал Мадрид и за Олимпијакос

Во кошаркарската Евролига се одиграа четири средби од 13.коло. До деветтите победи стигнаа Реал Мадрид и Олимпијакос, домашниот терен го искористи и Уникс Казан, додека Жалгирис се радуваше на теренот на Анадолу Ефес.
 
Резултати:
Уникс Казан – Галатасарај 73:60,
Анадолу Ефес – Жалгирис 71:84,
Олимпијакос – Црвена звезда 73:65 и 
Реал Мадрид – Бамберг 95:72.
 
Другите четири натпревари од ова коло се играат вечер:
Фенербахче – Дарушафака,
Армани Милано – Панатинаикос,
Макаби Тел Авив – ЦСКА Москва и
Басконија – Барселона.
 
Табела: ЦСКА Москва 11-1 (победи-порази), Реал Мадрид 9-4, Олимпијакос 9-4, Басконија 8-4, Фенербахче 8-4, Панатинаикос 7-5, Дарушафака 6-6, Анадолу Ефес 6-7, Макаби Тел Авив 5-7, Барселона 5-7, Жалгирис 5-8, Црвена звезда 5-8, Армани Милано 4-8, Бамберг 4-9, Уникс Казан 4-9 и Галатасарај 4-9.