Македонија
19. April 2019 - 12:26

Евроамбасадорот Жбогар во посета на Општина Аеродром

Шефот на Делегацијата на ЕУ, Самуел Жбогар, вчера ја посети Општина Аеродром каде со градоначалникот Златко Марин разговараше во врска со активностите околу прославата на Денот на Европа – 9 Мај.

Како што соопштија од општината, и оваа година аеродромци можат активно да се вклучат во низата настани по тој повод како што се скопскиот маратон, планинарскиот марш на Водно, дебати и други културни манифестации.

-Токму Општина Аеродром годинава имаше чест да го почне одбележувањето на овој европски празник со традиционалниот ликовен хепенинг за децата од детските градинки и од основните училишта на тема „Моите соседи како мои пријатели“. Целта на оваа манифестација е да се развие детската уметничка креативност и инвентивност и европските вредности да се доближат до младата популација од Аеродром, се наведува во соопштението.

Цртежите од ликовниот конкурс, како и наградените творби, ќе бидат изложени во трговскиот центар „Капитол мол“ до 9 мај.

Инаку на средбата што се одржа вчера, Жбогар и Марин размениле мислења и околу состојбите и активностите во општината, евроинтегративниот процес и други актуелни прашања.