Фудбал
3. August 2022 - 20:06

Евентуалните противници на Шкупи, Карабах и Ференцварош одиграа нерешено

Евентуалните противници на македонскиот првак Шкупи во плеј-офот за групната фаза во Лига Европа, Карабаг и Ференцварош завршија со 1:1 во првиот квалификациски натпревар од Лигата на шампионите одигран во Азербејџан . Двата гола пристигнаа во првото полувреме. Боли го отвори резултатот за гостите во 17. минута, а Квабена израмни во 34. минута. Унгарците може да се сметаат за фаворити пред реваншот. Во претходните две гостувања на турнирот оваа сезона, Карабаг забележа пораз и нерешено.
 
Двата тима активно го започнаа натпреварот и имаше ситуации пред двата гола. По водството, Ференцварош имаше можност да го удвои водството, но интервенцијата на Магомедалиев по ударот на Цивиќ спречи гол. Ова му овозможи на Квабена да израмни набргу потоа. Голот ги инспирираше домаќините и доминираа до паузата. Во вториот дел Унгарците ги имаа подобрите шанси, но немаше гол.