Балкан
27. August 2019 - 20:52

Евакуирани две села поради пожар на Крф

Две села во јужниот дел на грчкиот остров Крф попладнево се евакуирани поради голем пожар кој избувнал поради, засега, неутврдени причини.

Евакуирани се жителите на селата Неохори и Палеохори.

Во гаснењето на огнената стихија учествуваат и канадери и според последните информации, пожарот е ставен под контрола.