Фудбал
8. September 2015 - 0:18

ЕУРО 2016 - квалификации: Германија на чекор до пласман на ЕУРО

По слабиот старт на квалификациите за ЕУРО 2016 светскиот првак Германија е на чекор до пласман на шампионатот. Синоќа Германија оствари победа на гостувањето против Шкотска со 3:2 и има два бода повеќе од Полска и четири од Р.Ирска.

Инаку синоќа се одиграа вкупно осум натпревари од 8.коло во три групи:
Д група: Шкотска - Германија 2:3, Полска - Гибралтар 8:1, Р.Ирска - Грузија 1:0.
Табела: Германија 19 бодови, Полска 17, Р.Ирска 15, Шкотска 11, Грузија 6, Гибралтар 0.
Ф група: С.Ирска - Унгарија 1:1, Романија - Грција 0:0, Финска - Фарски Острови 1:0.
Табела: С. Ирска 17, Романија 16, Унгарија 13, Финска 10, Ф. Острови 6, Грција 3.
И група: Албанија - Португалија 0:1, Ерменија - Данска 0:0.
Табела: Португалија 15, Данска 12, Албанија 11, Ерменија 2, Србија 1.
 
Денеска се играат девет натпревари:
Ц група:  Македонија - Шпанија, Белорусија - Луксембург, Словачка - Украина.
Е група: Англија - Швајцарија, Литванија - Сан Марино, Словенија - Естонија.
Г група: Лихтенштајн - Русија, Молдавија - Црна Гора, Шведска - Австрија.