Фудбал
18. јуни 2016 - 17:05

ЕУРО 2016: Белгија убедлива против Р.Ирска (3:0)

Репрезентацијата на Белгија по стартниот пораз од Италија денеска со убедлива победа (3:0) во натпревар од 2.коло од групата Е ја совладаа Република Ирска.

Стрелец на два гола беше Ромелу Лукаку во 48 и 70.минута, а гол постигна и Аксел Вицел во 61.минута. 
Во оваа група пласман во 1/8 финалето има обезбедено Италија која е прва со 6 бодови, Белгија има 3, а Република Ирска и Шведска имаат по еден бод.
Денеска се играат и двата натпревара од Ф групата: Исланд - Унгарија (почеток 18 часот - Марсеј) и Португалија - Австрија (почеток 21 часот - Париз).