Балкан
5. August 2016 - 12:11

Ердоган: Односите меѓу Турција и Русија се исклучително важни за регионот

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган се надева на продуктивни разговори со својот руски колега Владимир Путин во Санкт Петербург на 9 август, пренесува ТАСС, повикувајќи се на изјава на Ердоган за турската државна телевизија ТРТ.

- За жал ние со Русија имавме несакан инцидент, оној со авионот, и наредните осум месеци имаше редица негативни процеси. По сето тоа, посочуваме во писмо дека односите помеѓу Турција и Русија се исклучително важни за целиот регион, дека е несоодветно да живееме одделно едни од други и предложивме да работиме на решавање на проблемите. Од другата страна, добивме позитивен одговор на тоа наше образложение, рече Ердоган за ТРТ.

- Јас сум уверен дека по мојата посета, многу работи одново ќе се вратат во колосек. И се разбира, една од најважните теми за нас е Сирија. Претходно ние подробно го проанализиравме тоа прашање. Очекувам тие продуктивни разговори со Путин да продолжат уште на средбата на Г-20 во Кина, додаде на крајот турскиот претседател.