Ракомет
24. January 2020 - 20:25

ЕП Ракомет: Муса донесе финале за Хрватска

Селекцијата на Хрватска избори финале на ЕП во ракомет откако во драматичното полуфинале дури по вториот сет продолженија ја совлада Норвешка со 29-28. 

Победата дојде со голот на Муса во последните секунди од доигрувањето со што  тимот на Червар ќе се бори за првиот златен трофеј на европските првенства кој единствено им недостасува. 
Мечот беше неизвесен во текот на сите 60 минути но и во продолжетоците иако навидум Норвешка предводена од извонредниот Сагосен беше блиску до значајна предност и победа. 
Хрватска се покажа уште еднаш дека е борбен противник кој не се предава така лесно и тоа и донесе успех и финале против победникот од пресметката помеѓу Шпанија и Словенија.