Ракомет
12. January 2020 - 19:21

ЕП ракомет 2020: Брестовац: Се вративме, но не стигнавме до посакуваната победа

Македонската ракометна репрезентација попладнево во Виена го претрпе првиот пораз на шампионатот. Чешка славеше со 27:25, што отвори многу дилеми во пресрет на последното коло и секако грижи за нашиот стручен штаб.

- Во вакви натпревари треба да се искористи се што ќе создадеш. Во изедначени дуели решаваат ситници, а тоа денеска го реализираше противникот за разлика од нас. Лошо играме 6 на 5 (кога противникот имаше исклучен играч), дури и често брзавме со нападот. Од друга страна Чесите на почетокот на вториот дел влегоа „силно“, Кашпарек погодуваше од 9-10 метри од тежок агол, трчаа брзо  после центар, а ние моравме и да ротираме повеќе. Ние успеавме и да се вратиме, но за жал не стигнавме до посакуваната победа. Сега ни останува последното коло и дуелот со Австрија во вторник. Ние нема да се предадеме  ќе се обидеме да победиме за да одиме во следната фаза, изјави селекторот Данило Брестовац.