Ракомет
17. January 2018 - 21:12

ЕП - Хрватска 2018: Миркуловски: Одиме на полуфинале

Македонската ракометна репрезентација како првопласирана ја заврши групната фаза. Вечерва со европскиот првак Германија, Македонија одигра нерешено 25:25.
- Доста беше помин во следна фаза, сега со навивачите, со знаење и со среќа ќе можеме и до полуфинале. Завршивме први во група пред Германија и Словенија и нема застанување. Одиме чекор по чекор, имаме три дена за одмор, добро ќе ги залечиме повредите. Чешка е незгодна репрезентација имаме добар скор со нив. За шпанците ќе имаме мала предност дека го имаме Раул на клупа, изјави во микс зоната Филип Миркуловски.
Македонија првиот натпревар од групата ќе го игра на 21.јануари.