Кошарка
23. January 2024 - 10:38

Ембид постигна 70, Ентони Таунс „само“ 62 поени

Џоел Ембид и Карл-Ентони Таунс ја обележаа изминатаа ноќ во НБА лигата. Актуелниот МВП, Ембид постигна 70, а лидерот на Минесота Таунс „само“ 62 поени.

Камерунецот, кој ќе игра за репрезентацијата на САД, постигна неверојатни 70 поени во победата на Филаделфија над Сан Антонио Спарс 133:123.

Ова е рекорд на франшизата, чиј дрес низ историјата го носеле легендите: Џулиус Ирвинг, Мозес Мелоун, Ендрју Тони, Чарлс Баркли, Ален Ајверсон…

Ова е личен рекорд на Ембид и воедно рекорд на досегашниот тек на сезоната. На почетокот Јанис Адетокумбо стана рекордер на Милвоки Бакс со 64 поени.

Ембиид стана деветтиот играч во историјата на лигата кој постигнал најмалку 70 поени на еден натпревар. Пред него ваков подвиг направија: Вилт Чембрлен, Коби Брајант, Дејвид Томпсон, Демијан Лилард, Донован Мичел, Дејвид Робинсон, Елгин Бејлор и Девин Букер.

По победата, Ембиид ја посвети својата игра на Коби Брајант на социјалните мрежи.

Карл-Ентони Таунс го предводеше лидерот на Западот, Минесота до победата над Шарлот Хрнетс 128:125.

Репрезентативецот на Доминиканската Република натпреварот го заврши со 62 поени (21/35 од поле, 10/14 слободни фрлања), осум и две асистенции за 38 минути игра.