Свет
30. November 2022 - 9:03

Емануел Макрон во посета на САД

Францускиот претседател Емануел Макрон пристигнува денеска во посета на американскиот колега Џозеф Бајден со главна порака дека Европската унија ќе воведе мерки под мотото „Купи европско“ доколку Вашингтон значително не го намали протекционизмот преку Законот за антиинфлација (ИРА), што е во всушност уште посилно продолжување на политиката „Америка на прво место“,воведена од поранешниот шеф на Белата куќа, Доналд Трамп.

Со симболична посета на Њу Орлеанс, град основан од Французите во 1718 година на тогашната француска територија Луизијана, Макрон ќе се обиде да го намали и изедначи несогласувањето што постои меѓу сојузниците од двете страни на Атлантикот и растечкото верување дека Европа станува губитник во украинската војна.

Според медиумите и аналитичарите во ЕУ, САД сега е подобро економски од Европа, масовната продажба на американско оружје на европските сојузници и Украина силно ја зајакна американската индустрија, а Вашингтон доби важни геополитички предности играјќи водечка улога во украинската војна.

САД не почувствува никакви последици поради западните санкции против Русија и, згора на тоа, не само што е самодоволна кога станува збор за енергенси, туку и го продава својот течен гас на Европа трипати поскапо отколку што американските потрошувачи плаќаат за него. забележува францускиот неделник „Експрес“.

Макрон треба да добие и дополнителни гаранции дека Вашингтон не ја продолжува точно политиката на Трамп за вреднување само на американските интереси, особено кога станува збор за одбранбениот договор меѓу САД, Велика Британија и Австралија во Индо-Пацификот склучен без знаење на Париз и Берлин.

Анализите во ЕУ особено укажуваат на некомпатибилноста на прокламираната волја на Вашингтон да го зајакне своето стратешко партнерство со Европа и сегашниот протекционизам што го спроведуваат САД преку законот за сузбивање на инфлацијата, од кој се изземени Канада и Мексико, што го стеснува просторот за влез на Европски производи и инвестиции на американскиот пазар.

Суштински проблем за Европејците се огромните американски субвенции за домашната економија од точно 370 милијарди долари, што директно ја загрозува фер конкуренцијата.

И европските влади и деловни кругови сега стравуваат дека поевтината енергија, пониската инфлација и подобри услови ќе ги привлечат светските и европските компании да го преселат своето производство во САД.

Затоа што меѓу ЕУ и САД, кои сочинуваат 46 отсто од светската трговија, се уште не е склучен договор за слободна трговија, токму поради тоа што се кршат копја кои економски гранки и „чувствителни индустрии“ се уште би биле под домашна заштита, пренесе Бета.

Советникот на францускиот претседател Макрон рече дека „ќе биде многу важно Вашингтон да се согласи да ги ублажи последиците од законот ИРА“.

Германскиот канцелар Олаф Шолц оцени дека огромните американски субвенции „ја нарушуваат слободната трговија“, додека француската премиерка Елизабет Бурн рече дека Европа нема друг избор освен да ги искористи државните фондови и субвенции за да иницира енергетска и еколошка трансформација и да ја потисне инфлацијата.

Францускиот премиер по разговорот со Шолц и германскиот министер за економија Роберт Хабек изјави дека треба да се воведе политиката и законот „Купи европско“.

Берлин е многу повнимателен во овој поглед, бидејќи Германија има многу поголеми инвестиции од Франција во американската економија, особено кога станува збор за автомобилската индустрија и енергетиката.

Министрите за трговија на Европската унија на штотуку завршената седница побараа европските компании, исто како и канадските и мексиканските, да бидат изземени од американскиот закон за ИРА, кој воведе повисоки царини и квоти за увоз.

Портпаролот на Советот за национална безбедност на Белата куќа, Џон Кирби,   го оквалификува Макрон како „динамичен лидер, најстариот сојузник на САД“.