Македонија
9. October 2019 - 18:12

Ексклузивно: Вилма Рускоска за Сител

Шефицата на ЈО за организиран криминал потврди дека во текот на вечерва едно лице од осомничените 4 ќе биде изведено пред судија на претходна постапка.

За ова лице е побарана мерка притвор а  според  сознанијата се работи за потпретседателката на хуманитарниот меѓународен сојуз Јасна Мандиќ- Ерцеговиќ. 

За останатите три осомничени лица меѓу кои е висок функционер од редовите на СДСМ се побарани мерки за претпазливост. До сега судот не испратил се уште покани и најверојатно тие ќе бидат повикани од утре да се јават кај судија на претходнапостапка. 

Обвинителката Вилма Рускоска се уште не е пристигната во судот ниту лицето за кое е побарано притвор за новата истрага поврзана со случајот Рекет.

 

Мирјана Давидовска