Спорт плус
12. October 2017 - 10:45

ЕКК: Алкалиод против Падова, Гамбит Асеко на мегдан со Баја Маре во 5.коло

На Европскиот клупски куп во шах што се игра во Анталија денеска на програмата се мечеви од 5.коло. Европскиот и македонски првак Алкалиод за противник ја има италијанската екипа Падова, додека Гамбит Асеко ќе игра против романскиот тим Баја Маре.
 
Распоред на партии: Алкалиод - Падова
Лирен Денг - Даниеле Вокатуро
Павел Ељанов - Алберто Давид
Дмитри Андрејкин - Сабино Брунело
Јангји Ју - Данил Двирни
Дмитри Јаковенко - Алесио Валечи
Јури Криворучко - Роберто Морганзини
 
Распоред на партии: Гамбит Асеко - Баја Маре
Петар Арнаудов - Ливиу-Дитер Нисипеану
Никола Николовски - Виктор Ердос
Богдан Подлесник - Константин Лупеску
Орце Данчевски - Леванте Вајда
Марјан Митков - Влад-Виктор Барнауре
Дејан Динев - Тибериу-Марјан Георгеску
 
Екипата на Алакалиод по 4.коло се наоѓа на 4.место на табелата и ја предводи групата од седум екипи кои имаат по шест бодови каде се наоѓа и Гамбит Асеко (10.место) по вчерашниот прв пораз.
На врвот на табелата се екипите Глобус и Одлар Јурду кои имаат максимални 8 поени, а на третото место е Легаси Сквер Капитал со 7,5.